Test – Cooler Master Sentinel III

Cooler master to firma znana przede wszystkim z produkowania sprzętu takiego jak obudowy do komputerów oraz elementy chłodzące itd. lecz jednocześnie specjalizują się też w dziedzinie akcesoriów komputerowych – od klawiatur poprzez myszki.

Czas się przedstawić

 Sentinel III to jedna z ich najnowszych propozycji w dziedzinie myszek dla graczy. Po wyjęciu z opakowania gryzoń zaskakuje swoimi gabarytami. Jest to naprawdę duża myszka, ale pomimo swojej wielkości leży pewnie i wygodnie w dłoni. Niewielką wadą jest wcięcie w miejscu przeznaczonym na kciuk –taki design może okazać się niewygodny, co negatywnie wpłynie na odbiór niektórych użytkowników tego sprzętu. W szczególności będzie to niewygodne dla osób leworęcznych, ponieważ mysz została zaprojektowana z myślą o osobach praworęcznych używających chwytu typu palm. Na uwagę zasługuje materiał, z którego wykonano Sentinel III. Większość myszki stanowi powłoka wykonana w technologii UV, dzięki czemu jest gładka i przyjemna w dotyku, a dodatkowo jest bardzo odporna na ścieranie. Główne przyciski gryzonia mają natomiast lekko chropowatą powierzchnię co zapewnia pewniejszy chwyt i komfort pracy. Ogromną zaletą jest dopasowanie do siebie poszczególnych części, które są solidne i ciasno spasowane, dzięki czemu nie latają i nie trzeszczą podczas gwałtowniejszych ruchów.

CM Sentinel III 1 (3)

Bliższe poznanie

Sentinel III cieszy się dobrym wykonaniem również pozostałych kluczowych elementów. Od spodu 4 ślizgacze zapewniają przyjemny oraz płynny ruch na różnych powierzchniach. Dodatkowy komfort ślizgu zapewniają wymienne ciężarki, każdy o wadze 4.5 grama. Gryzonia podłączamy do komputera przez złącze USB co umożliwia nam 1.8 metrowy kabel opleciony materiałem. Zapewnia to trwałość przewodu jednak powoduje też sporą jego sztywność. Ciekawym elementem wizualnym jest wyświetlacz OLED na górze gryzonia, który może pokazywać aktualną wartość DPI, profil lub wcześniej zaprogramowane logo. Myszkę możemy dowolnie ustawiać, dzięki dedykowanemu oprogramowaniu, w jednej z 4 możliwych wartości DPI w każdym z pięciu profili, co daje ogromne możliwości dostosowania sprzętu do preferencji danego gracza. Szerokość zakresu również robi wrażenie, ponieważ mieści się w przedziale od 50 do 6400 DPI. Niezależnie od wybranej konfiguracji nie uświadczymy takich zjawisk jak akceleracja, szumy, predykcja oraz co bardzo ważne smoothing czyli pływanie kursora. Sprawia to, że sprzęt cechuje się wysoką płynnością ruchu oraz precyzją. Ponadto, niewielki skok, cichość pracy i wygodne umiejscowienie 8 programowalnych przycisków sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest niezwykle komfortowe.

CM Sentinel III 1 (4)

Nie tylko wygląd się liczy

Przejrzyste, to pierwsze co nasuwa się na myśli gdy widzimy oprogramowanie myszy, pomimo swojego rozbudowania. Dostępne są 4 główne zakładki: Main control, Macro, library i suport, a panel główny dodatkowo dzieli się na kolejne opcje. Dzięki nim mamy możliwość swobodnego przypisania funkcji do poszczególnych klawiszy czy ustawienia iluminacji gryzonia dzięki jednemu spośród 16 milionów kolorów oraz trybów (np. stałe podświetlenie lub pulsujące). Ciekawostką jest wspomniana wcześniej możliwość zaprogramowania własnego logo na myszce tak długo jak jego rozmiar nie przekracza 32×32 pikseli. Przedostania zakładka daje możliwość dostosowania sensora. I tak poza zmianą DPI otrzymujemy możliwość dostosowania LOD (lift-off distance) czy predykcji. Otrzymujemy również możliwość skonfigurowania myszki z podkładką na której pracujemy.

CM Sentinel III 1 (2)

Na zakończenie

Najnowszy sentinel to mysz wspaniała! Jest przemyślana, dobrze wykonana. Posiada bardzo dobrej jakości komponenty co przekłada się na ich jakość i wysoki komfort pracy. Ważne jest również, że nie tylko sama mysz jest dobra ale software również. Jest to gryzoń, którego można polecić z czystym sercem każdemu miłośnikowi gier. Był to pierwszy sprzęt tej firmy, jaki dane mi było obsługiwać. Wiem teraz, że nie będzie ostatnim. Projektanci i inżynierowie od cooler master wykonali kawał świetnej roboty. Gdybym miał tę mysz przyrównać do aut mógłbym powiedzieć, że : posiada świetny futurystyczny wygląd lamborghini, solidność wykonania mercerdesa oraz duszę Astona Martina. Brak tylko ceny Skody, niestety w życiu nie można mieć wszystkiego.

Strona producenta: http://www.coolermaster.com/peripheral/mice/sentinel-iii/