Relacja – The Elder Scrolls Meetup na Pyrkonie 2019

Pyrkon to nie tylko festiwal, ale też różne spotkania, zjazdy, wydarzenia fanowskie, które organizuje się oddolnie. Zostaliśmy patronami The Elder Scrolls Meetupu, który odbył się podczas Pyrkonu 2019. Organizatorami była administracja The Elder Scrolls Polska, projekt ESO Spolszczenie i Syrach, a całe wydarzenie wspierała i współtworzyła Bethesda Softworks.

W sobotę rano pomagaliśmy przy przygotowaniu dolnej części poznańskiej Cybermachiny. Lokal został zmieniony w klimatyczną karczmę z pomocą rekwizytów Czarnego Kotyszka – skrzyń na wino, faktycznego wina, eliksirów many i zdrowia, obrusów, lawendy, zwojów i lampionów. Wszystko wykonała ręcznie i idealnie na wzór z gier.

Podczas całego wydarzenia przez Meetup przewinęło się około 50 osób. Większość z nich przyszła na prelekcje oraz konkurs i została na początku części integracyjnej. Odwiedzili nas cosplayerzy M’aiq i Dovahkiin w stalowym pancerzu. Uczestnicy mogli odcisnąć swoją dłoń w ręcznie wykonanej przez Czarnego Kotyszka księdze Mrocznego Bractwa, która po spotkaniu została wysłana za ocean, do biura Bethesda Softworks, jako forma pozdrowień od polskiej społeczności fanów The Elder Scrolls.

Emiru z ESO Spolszczenia i Karolina – również ze Spolszczenia, ale też członkini naszego stowarzyszenia – wygłosili dwie prelekcje. Emiru opowiadał dokładniej o technicznych i organizacyjnych aspektach projektu tłumaczenia gry (do obejrzenia), a prelekcja Karoliny była przypomnieniem paru podstaw o Khajiitach przed konkursem (do obejrzenia).

Po prelekcjach przyszedł czas na parę słów od Community Managera Bethesda Softworks w Polsce, Łukasza Leśniewskiego (nie zostały nagrane, ale dotyczyły pochwalenia polskiej społeczności przez Bethesdę oraz samego Meetupu), a następnie na konkurs z nagrodami przez niego dostarczonymi. Wiedzówka została przeprowadzona w formie quizu w naszej grze, PGG Bomb. Kilka osób pytało o muzykę, która leciała w tle – to 16-bitowy remix West Side Lane – Lost Years. Oryginał ukazał się w filmie Kung Fury.

Podczas konkursu dostępny był poczęstunek – słynny chleb ziemniaczany S’jirry według przepisu Nerds’ Kitchen oraz słodka bułka według przepisu z oficjalnej książki kucharskiej, ale także upieczona przez Nerds’ Kitchen. Jak się domyślacie, słodką bułkę błyskawicznie rozkradziono. Oczywiście z udziałem M’aiq.

Po rozdaniu nagród zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza przedpremierowy dostęp do The Elder Scrolls Online: Elsweyr. Za grającymi stał mur obserwatorów, którzy byli ciekawi smoków i nowej klasy, Nekromanty. Nekromanta ma parę nowych rozwiązań, które wyróżniają go spośród innych klas, na przykład niektóre jego umiejętności mogą wywołać negatywne reakcje u NPC i zgłoszenie postaci gracza do strażników. Inną atrakcją były telefony z grą mobilną The Elder Scrolls: Blades, która obecnie jest dostępna w wersji Early Access. Można w nią już grać także u siebie w domu, wystarczy ją tylko pobrać.

Od tego momentu meetup zaczął się naturalnie wygaszać, kolejne osoby wracały na Pyrkon, a my oraz organizatorzy rozpoczęliśmy chowanie rekwizytów i dekoracji. Nie tylko cieszyliśmy się z patronatu nad wydarzeniem, pomocy w jego tworzeniu, ale też z uczestnictwa członków naszego stowarzyszenia (jak widać na jednym ze zdjęć, Elsweyr bardzo nas wciągnął). Mamy nadzieję zobaczyć się z Wami za rok!