Relacja – Pog(R)adajmy: Czerwiec 2018 [Poznań]

13 czerwca 2018 roku w poznańskiej Cybermachinie odbyło się kolejne Pog(R)adajmy, czyli spotkanie dla graczy i twórców gier, podczas którego dyskutują na wybrany temat. Jednak tym razem było ono wyjątkowe, głównie dlatego, iż przypadało w piątą rocznicę inicjatywy.

Spotkanie zaczęło się o godzinie 19:15. Wygłosili ją wspólnie Grzegorz Jadczak i Alicja Łuczak – prowadzący spotkań w Poznaniu. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania i przedstawienia się nowych osób, których przyszło naprawdę dużo – jedenastu nowych graczy postanowiło uczestniczyć w dyskusji. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19:15, kiedy to prowadzący Pog(R)adajmy w Poznaniu – Grzegorz Jadczak i Alicja Łuczak – przywitali i przedstawili nowe osoby, a tych przyszło naprawdę dużo. Jedenastu nowych graczy postanowiło uczestniczyć w dyskusji. Wówczas też zrobione zostało wspólne zdjęcie, upamiętniające ten wyjątkowy dla wszystkich dzień – zmieniłem kolejność Miłym akcentem, o który zabiegali organizatorzy we wszystkich miastach, było przyjście w kolorze, który jest przypisany do danego miasta. Pewną tradycją, o którą zabiegali organizatorzy w całej Polsce, było przyjście w kolorze przypisanym do danego miasta. Wiele osób zastosowało się do tej niepisanej zasady i założyło coś fioletowego, co zacieśniło więzi między tą niewielką, acz wciąż rosnącą społecznością.

Ponieważ w tym miesiącu nie było zaplanowanej żadnej prelekcji, uczestnicy szybko mogli zacząć dyskusję na wybrany w tym miesiącu temat, czyli „Gracze a twórcy gier – jeden, czy dwa obozy?” Ze strony prowadzących padały bardzo ciekawe pytania, np. „Czy game developer powinien być też graczem?” i „W jaki sposób bycie twórcą gier wideo wpływa na odbiór tytułu jako gracz?”, na które uczestnicy z chęcią udzielali interesujących odpowiedzi. Zdarzały się sytuacje, że niektóre osoby nie zgadzały się ze sobą, jednak dyskusja zawsze prowadzona była z szacunkiem do rozmówcy. Czasami udało się też przekonać innych do swojego punktu widzenia.

Mając na uwadze to, że ostatnio odbyło się też inne ważne dla graczy wydarzenie, którym było E3, prowadzący pozwolili sobie na zakończenie dyskusji nieco wcześniej. Powodem była chęć omówienia z innymi graczami przedstawionych podczas E3 tytułów i podyskutować krótko na ich temat jeszcze przed InteGRAniem (czyli częścią integracyjną).

Na zakończenie Grzegorz podziękował wszystkim uczestnikom wydarzenia, a szczególnie Paulinie Joannie Rutkowskiej – inicjatorce poznańskiego Pog(R)adajmy. Była ona nie tylko pierwszą prowadzącą tych comiesięcznych spotkań ale również jedną z osób, dzięki której powstała PGG. Jej obecność była bardzo miłym zaskoczeniem. Po mowie końcowej uczestnicy zostali uraczeni tortem, specjalnie przygotowanym na tę okazję przez PGG i ekskluzywnymi fioletowymi shotami, które zapewnił lokal. To wszystko zakończyło oficjalną część spotkania, po której nastąpiła wspomniana wcześniej integracja.

Dziękujemy Cybermachinie za gościnę i shoty, dziękujemy Paulinie za jej obecność i za doprowadzenie do powstania Pog(R)adajmy w Poznaniu, dziękujemy również wszystkim tym, którzy postanowili przyjść, spotkać się, porozmawiać z nami i wspólnie dobrze się bawić. 🙂